
Kuidas saada ametikõrgendust?
Inimestel on käitumismustrid, mis takistavad nende tööalast edu. Kuid muutes oma suhtumist ja käitumist, on paljudel ametikohtadel võimalik edasi areneda.
Juhul, kui oled mõelnud ametikõrgenduse saamisest, siis allpool olevad soovitused on sulle ehk abiks.
1. Muuda oma suhtumist
Ideaalset tööd pole olemas, kuid oma tööd on võimalik õppida armastama. See on oluline, sest negatiivne suhtumine karjääriredelil edasi ei vii.
Näiteks pole mõtet ülemust taga kirudes jääda ootama paremaid aegu, vaid on võimalik teadlikult tegutseda selle nimel, et viia ellu positiivsed muutused oma tööelus.
2. Vaata üle oma käitumisharjumused
Analüüsi, kas miski võiks sinu käitumise juures takistada ametikõrgenduse saamist. Vahel on tehtud vigu keeruline parandada, kuid alati saab nendest õppida.
3. Loobu kuulujuttude levitamisest
Meenuta, kas sa oled rääkinud kolleegidest tagaselja midagi negatiivset. Tagarääkimine on väga riskantne tegevus, sest see võib luua sinu ja teiste töötajate vahel asjatuid pingeid. See omakorda mõjutab halvasti sinu tööalast edu.
Inimeste tagarääkimisel on oluline arvestada võimalusega, et varem või hiljem saavad need inimesed, keda taga kirunud oled, sellest teada.
Kui sa kellestki midagi halba rääkinud pole, siis on hästi, aga kui oled, siis nüüd on aeg seda käitumismustrit muuta.
4. Isiklikke probleeme ära tööle kaasa too
Koduste probleemide koht on kodus ning on oluline, et need jutud saaksid räägitud koduseinte vahel, mitte tööl. Töökoht pole isiklike probleemide levitamiseks, vaid töö tegemiseks ning oma murede levitamine ei aita sind karjääriredelil edasi.
Sa ei tea, millal ja kuidas keegi võib sinu poolt jagatud infot ära kasutada. Mida vähem oma isiklikust elust räägid, seda parem. Üldjuhul on targem isiklik- ja tööelu lahus hoida, sest pole vaja luua endast asjatult probleemse inimese kuvandit. Kõigil on muresid, aga neid ei pea tööl levitama.
5. Tööd ei ole vaja karta
Pabistamine ja asjatu muretsemine sind ametialaselt edasi ei vii, vaid mõjub pigem väsitavalt nii sulle endale kui kolleegidele.
6. Vajadusel ütle „ei“
Neid asju, mis sinu töökohustuste hulka ei kuulu, ei ole vaja alati teha, sest olgem ausad – vahel kasutatakse inimeste heatahtlikkust lihtsalt ära.
Mõistlikkuse piires võib alati kliendile/kolleegidele vastu tulla, kuid sellega üle pingutada ei tasu, sest tihtilugu ei austata inimest, kes kõike teeb, mida temalt palutakse.
7. Uuri, missugused on nõuded sinu soovitud ametikohale
Kui tahad karjääriredelil edasi liikuda, siis uuri, kas sa vastad nõuetele, mida sinu ihaldatud ametikoht eeldab.
Sa ei pea kohe täielikult vastama kõikidele nõuetele, sest keegi pole sündinud kõikide oskustega. Küll aga on alati hea mõte ennast eelnevalt täiendada ja ennast ametikõrgenduseks ette valmistada.
8. Kui sulle pole pakutud ametikõrgendust, siis küsi seda ise
Alati pole paremat töökohta kohe kusagilt võtta, kuid on täiesti võimalik, et tulevikus tekib mõni sinu võimete ja oskustega paremini sobiv ametikoht ning tööandja pakub sulle ise ametikõrgendust.
Kui sulle siiamaani pole ametikõrgendust pakutud, siis nüüd on ehk aeg seda küsida? Kui oled end piisavalt ette valmistanud ametikõrgenduse saamiseks, siis saad uurida oma otseselt juhilt, kas sul on võimalik ametialaselt edasi areneda ning missugused on edasi liikumise võimalused.
9. Leia vajadusel lisatöö, et areneda
Ka lisatöö võib anda teinekord väärtusliku kogemuse, et saaksid tulevikus luua näiteks oma ettevõtte või areneda praeguse tööandja juures kõrgemale ametikohale. Suhtu lisatöö tegemisse kui õppeprotsessi.
Jälgi, mida sa tunned ning kuidas käitud suurema töökoormuse ning raskuste korral. Õpi iseennast tundma ja oma emotsioonidega toime tulema. Mida paremini suudad iseennast juhtida ja enesega hakkama saada, seda edukamalt suudad luua oma ellu positiivsed muutused.